Człowiek a woda

Rola wody w życiu człowieka

Nie bez powodu naukowcy poszukując miejsc w kosmosie, w których może istnieć życie w pierwszej kolejności wypatrują istnienia wody. Uważa się, że życie na ziemi powstało właśnie w wodzie. Jak ważna jest woda dla samego człowieka niech świadczy chociażby fakt, że nasz organizm (w zależności od wieku) składa się od 70 do 90 procent z wody.

woda_w_naturze

Pewnie każdy zna powiedzenie „jesteś tym, co jesz”, w świetle powyższych informacji bardziej trafnym jest stwierdzenie, iż jesteś tym, co pijesz. Z drugiej strony jest możliwe spożycie zbyt dużej ilości wody.

Wydajność naszych nerek wynosi około 0,6-1,5 l moczu na godzinę. Więc jeśli pije się więcej niż te ilości, lub z przyczyn chorobowych nie możemy pozbyć się odpowiednio szybko wody z naszego organizmu, może wystąpić zjawisko przewodnienia organizmu. Symptomy przewodnienia to m.in. nudności, torsje, duszność, obrzęki, narastające zaburzenia świadomości, skurcze mięśni, drgawki a nawet w skrajnych przypadkach śpiączka.

Woda w organizmie jest przenośnikiem i regulatorem ciepła, pochłania jego nadwyżki i wydala je w czasie parowania przez skórę i drogami oddechowymi. Bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych, zwilża błony śluzowe, gałkę oczną i zapewnia ruchliwość stawów. Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc lecz bez wody zaledwie kilka dni.

Niedostateczna jej podaż doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu – niedobór wody wynoszący około 10% masy ciała powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną, a utrata 20% może doprowadzić do śmierci.